Dnevni centar za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju Prijestonice Cetinje postoji već deceniju, a ovaj važan jubilej obilježava riječima “Rastimo zajedno: Decenija podrške i ljubavi”. Ova važna poruka sažima sve borbe i pobjede djece i mladih, sav doprinos vrijednog tima stručnjaka, roditelja i volontera, podršku i ljubav koji su utkani u njegov rad, ali i u planove za budućnost.

 

U namjeri da se djeci sa smetnjama u razvoju pruži istinska šansa za ravnopravnost u društvu, a da to omoguće najbolji mogući uslovi za njihov razvoj i integraciju, neophodna je sveobuhvatna podrška. Neophodno je da i “ Mi rastemo zajedno sa njima”- poručili su to istaknuti pojedinci iz javne sfere.

Govoreći o ovoj temi, Petar Kapisoda, nekadašnja rukometna zvijezda, zapravo pokazuje da srcem igra i za ovaj važni tim. On ističe da crnogorsko društvo ima potencijal da bude još otvorenije i inkluzivnije.

“Najmanje što možemo je stvaranje okruženja u kome će svako dijete imati jednaku šansu da ostvari svoj potencijal. Moramo raditi na podizanju svijesti o postojanju i prihavatanju različitosti, prije svega ličnim primjerom. U sportu, ali u samom životu, postoji pravilo da se nikada ne odustaje i siguran sam, ovo geslo donosi samo uspjeh. To je moja poruka za sve, za djecu, njihove roditelje i sve nas. U tom kontekstu, Dnevnom centru, koji zaista jeste inspiracija, čestitam jubilej predanog rada”, kazao je Kapisoda. Novinarka i urednica u jednom od najprestižnijih medija u zemlji Danijela Lasica smatra da u našem društvu još uvijek ne postoje idealni uslovi za napredak ljudi sa smetnjama u razvoju.

“Možemo da krenemo od toga da većina ljudi u našoj zemlji koristi termin – djeca sa posebnim potrebama. Važno je da shvatimo da oni nemaju nikakve posebne potrebe u odnosu na sve druge ljude. Imaju potrebu da žive, da uče, da se igraju, da vole, da ih volimo. Njima je potrebna ljubav i razumijevanje da bi imali iste uslove za punu integraciju i ostvarivanje prava”, istakla je Lasica, uz poruku da vjeruje u snagu zajedništva i primjera. Da “rastemo zajedno sa njima”, kako navodi, možemo i moramo, od malih nogu, a mjesto za to je porodica.

“Ako svoju djecu učimo da su različitosti ok, da su normalne i prirodne i da ih je potrebno prihvatiti, onda će se oni dok su mali, ali i kasnije kao odrasli ljudi tako i ponašati. Ako im, s druge strane, šaljemo pogrešne poruke, oni ne mogu biti bolji i učiniti ono što je jedino ispravno. Dnevnom Centru na Cetinju od srca čestitam jubilej, jer ako postoji ustanova u ovom gradu, ali i u cijeloj Crnoj Gori koja ispunjava svoj smisao, onda je su to baš oni”, rekla je novinarka Danijela Lasica.

 

I naš zlatni olimpijac u odbojci Igor Vušurović, vjeruje da su razumijevanje i predanost djeci i mladima sa smetnjama u razvoju neophodni za napredak. Taj napredak, ističe on, označava i napredak cijelog društva. Baš zato, kako kaže, on nije naša odluka ili želja, već obaveza.

“Uopšte nije pitanje otvorenosti našeg društva, to je naša obaveza i nešto što mora biti naš pogled na svijet. Moramo im posvetiti, uvažiti njihove potrebe i realizovati sve što je potrebno kako bi imali što bolje uslove za razvoj. Taj put može biti mukotrpan, ali mora biti pun razumijevanja i ljubavi za male pomake koji njima, ali i nama kao društvu, puno znače. Čestitam Dnevnom centru na Cetinju. Njihov rad je zvijezda vodilja ostalim centrima, baš kao što je i ovaj grad to bio za našu zemlju kroze njenu istoriju. Na tom decenijskom putu nisu bili sami, a obaveza cijelog društva je da podržava ovakve institucije. Za sve njih, ja sam uvijek na raspolaganju”, dodao je Vušurović.

Legenda crnogorske košarke, čovjek koji je osvajao zlatne medalje na Svjetskom i Evropskom prvenstvu, Vlado Šćepanović poručuje da kao društvo moramo da budemo mnogo zreliji i svaku osobu prihvatimo kao potpuno ravnopravnu.

“Apelovao bih na sve da pokažu širinu i da osobe sa smetnjama private kao dio društva koje donosi vrijednost više svima. Dnevni centar Cetinje je predvodnik na tom putu koji svi treba da slijedimo i na moju podršku uvijek mogu da računaju,” kazao je Vlado.

Košarkaš Budućnost Volija i crnogorski reprezentativac Petar Popović ističe da je veoma važno da se o izazovima sa kojima se suočavaju djeca i mladi sa smetnjama u razvoju, konstantno govori kako bismo ih bolje razumjeli i olakšali im svakodnevicu.

“Ovo ne smije biti tabu tema, moramo otvoreno da pričamo jer nam je svima cilj da pokažemo da smo otvoreno i tolerantno društvo. Dnevnom centru na Cetinju želim da čestitam jubilej u ime svih nas jer zaista svi moramo biti svejsni važnosti njihovog posla jer to nije važno ne samo za njihove korisnike već i za cijelo naše druištvo,” poručio je Petar.

Dnevni centar na Cetinju je kroz deceniju za nama i sam rastao sa svojim korisnicima. Kroz različite terapijske programe, edukaciju i podršku, svjedočili su nevjerovatnom progresu, suočavajući se istovremeno sa nedostatkom resursa, predrasudama i nedovoljnim razumijevanjem o potrebama djece s smetnjama u razvoju.

Danas, u odnosu na početke, svjedoče sveukupnom napretku u ovoj, za pojedinačne ljudske živote, ali i za društvo u cjelini, važnoj priči. Naposlijetku, poručuju da ova misija nije zaokružena i da je za potpunu inkluziju ljudi sa smetnjama u razvoju, potrebno mnogo više. To podrazumijeva dostupnost terapisjkih programa, veća ulaganja u ovu oblast, dok u pozadini svega mora postojati apsolutna volja za davanje šanse, ljubaznost, podrška i razumijevanje svih nas.

POGLEDAJTE ALBUM
POGLEDAJTE VIDEO